Kadra Szkoły

hm. Joanna Sadowska HR,
komendantka SI, msi.rosarium@zhr.pl,  697 612 662

Przygodę w harcerstwie rozpoczęłam w 2000 roku, kiedy to wstąpiłam do 2 ZGZ-ek „Leśne Skrzaty”. Później byłam harcerką, wędrowniczką, dwukrotnie drużynową gromady zuchenek w Czachówku i Zalesiu Dolnym. Miałam przyjemność prowadzić hufiec w Zalesiu, dwa kursy przewodniczek oraz być komendantką Zlotu Zuchmistrzowskiego. Obecnie jestem członkinią Komisji Instruktorskiej oraz działam w kształceniu i jestem odpowiedzialna za kursy przewodniczek. Prywatnie pracuję w agencji public relations. Uwielbiam podróżować, jestem miłośniczką geografii i geologii. Przeżywam fascynację Islandią i bardzo chciałabym tam wrócić, żeby podglądać owce i maskonury.

W SI odpowiadam głównie za kształcenie przewodniczek (kursy przewodniczek) oraz doraźne wsparcie w bieżących zadaniach.


hm. Dorota Kapuścińska HR,
członkini zespołu dorota.kapuscinska@zhr.pl

W ZHR jestem od 2001 roku. Od początku związana ze Szczepem 23 WDHiZ „Pomarańczarnia”, od zawsze w 23 WDHek “Skała”. Przez 5 lat byłam drużynową „Skały”, 3 lata wicefufcową WHHek “Przystań”, 3 lata Szczepową Pomarańczarni, we wrześniu 2018 roku, po 3 latach bycia hufcową, oddałam WHHek “Przystań”. Organizowałam kilka akcji letnich i zimowych. Angażowałam się w wiele akcji na polu chorągwi, byłam oboźną zlotu złotych koniczyn oraz szefową zespołu ds. zmiany regulaminu mundurowego OHek. W maju 2017 r.  zostałam komendantką Warszawskiej Szkoły Instruktorek, przekazałam ją Asi Sadowskiej w listopadzie 2019 r. Z wykształcenia jestem pracownikiem socjalnym, socjologiem i antropologiem. Specjalizuję się w politycy społecznej. Poza tym od lat związana jestem z 3 sektorem, chociaż ostatnio mam coraz mniej czasu na aktywność społeczną poza ZHRem. Uwielbiam czekoladę, dobrze zaparzoną kawę i nie wyobrażam sobie dnia bez herbaty, a szafy bez kolorowych skarpetek!

W SI odpowiadam za dbanie o Kursy Kadry Kształcącej.


phm. Ania Rakowska HR,
członkini zespołu ds. Wypraw, anna.rakowska@zhr.pl

W harcerstwie jestem od 2008 roku i od tego czasu pełniłam wiele funkcji w drużynie harcerek „Rzeka” im. hm. Ewy Grodeckiej. Jednak zdecydowanie najwięcej satysfakcji dawało mi bycie przez ok. 4 lata jej drużynową. Angażowałam się w organizację kursów zastępowych, z czasem coraz więcej działałam (i nadal działam) w kadrze hufca Niwa Marymoncka. Obecnie pełnię funkcję wicehufcowej, sprawdzam plany pracy, wspieram poszczególne jednostki oraz dbam o prawidłowy przebieg wypraw, które uważam za bardzo istotne w procesie rozwoju harcerek. W obszarze kształcenia mam już pewne doświadczenia, ale to część harcerstwa, którą chcę bardziej poznawać i podejmować więcej działań. Do tej pory byłam w kadrach dwóch kursów metodyki harcerek oraz w kadrze kursu przewodniczek. Staram się w harcerstwo wplatać również swoje inne zainteresowania. W wolnych chwilach lubię różnego rodzaju prace manualne, prowadzę zajęcia z szycia, z przyjemnością oglądam dobre filmy i o nich dyskutuję. Ogromną radość sprawia mi podróżowanie i zdobywanie kolejnych górskich szczytów. Zawodowo kończę fizjoterapię na Uniwersytecie Medycznym. Na razie prowadzę zajęcia korekcyjne dla dzieci oraz prowadzę terapię w wodzie.

W SI odpowiadam za wsparcie kadr Wypraw.  

pwd. Marta Pakuła wędr.,
członkini zespołu, pakula@zhr.pl

Swoją przygodę w harcerstwie zaczęłam w 2010 roku, gdy dołączyłam do 4MDH „Połoniny”. Wcześniej trochę udawałam, że byłam zuchem, ale nie byłam na żadnej kolonii więc nie wiem czy się liczy. Przez 4 lata byłam przyboczną w „Połoninach”. Dotychczas miałam przyjemność być komendantką Kursu Zastępowych „CHAOS” i członkinią kadry „Wyprawy Albedo” dla dziewczyn z hufca. Prywatnie studiuje zarządzanie, a w przyszłości będę organizować imprezy i wesela. Kocham żyrafy, polskie morze, gwiazdy i popcorn z czekoladą!

W SI odpowiadam za wsparcie wsparcie zespołu w sprawach organizacyjnych. 


phm. Paulina Urbańska HR,
członkini zespołu,  paulina.urbanska@zhr.pl

Swoją harcerską przygodę rozpoczęłam roku 2004 w 61 Warszawskiej Gromadzie Zuchenek „Elfy z Lorien”, którą w późniejszym czasie przez kilka lat prowadziłam. Wspominam ten czas z dużym sentymentem, uważając, że przewodzenie gromadzie jest jedną z bardziej satysfakcjonujący i radosnych rzeczy na tej planecie, dlatego też zajęłam się kursami wodzów zuchowych – sama robiąc dwa jako komendantka – by móc pomagać zdobywać kompetencje i dając przydatne wskazówki do tego. W międzyczasie byłam hufcową WHH-ek „Ursynów I” oraz brałam udział w innych kursach jako kadra np. kurs przewodniczek „Endurance” czy KKK I. Prywatnie studiuje finanse i inwestycje międzynarodowe na wydziale nauk ekonomicznych UW. Oprócz cyferek i wszelakich całek czy pochodnych, bardzo lubię podróżować i uwieczniać to na zdjęciach. Moim marzeniem jest stworzenie mapy świata za pomocą zdjęć z przygód w konkretnych miejscach.

W SI odpowiadam za kształcenie metodyczne (metodyka zuchenek)


phm. Maria Leniarska HR,
członkini zespołu, maria.leniarska@zhr.pl

Jestem psychologiem. Prowadziłam 61 WDH-ek „Rivendell”. Przygodę z Agricolą zaczęłam w 2012 r. jako kursantka pod skrzydłami Alicji Rygier-Brzezińskiej i pod tymi skrzydłami już zostałam na długie lata, choć sama latać już raczej umiem, ale Ali zawdzięczam kształt mojego harcerskiego mózgu i przy okazji wielką przyjaźń (a w 2012 ja byłam kursantką, a Ona komendantką!). Na pewno nie jestem naturalnym liderem (ale za to dowodem, że i tak można) i do bycia mistrzynią-harc też jeszcze mi trochę brakuje (ale tym, co mam chętnie się podzielę). Za to mam sporą rezerwę i otwartość na nowe rozwiązania, nowe formuły i systemy. 

W harcerstwie aktualnie najbardziej lubię robić obozy wędrowne i konstruktywnie kłócić się z następczynią mojej następczyni, co zawsze kończy się jakimś konstruktywnym działaniem. 

Uwielbiam spać (z kotem pod pachą) i śnić! Jeżdżąc na kursy zawsze chcę mieć ciepłą wodę do miłego umycia się i czas, żeby być wyspana, więc wszystkie moje kursantki też muszą to mieć! 

W SI odpowiadam za kształcenie metodyczne (metodyka harcerek).


phm. Marcelina Koprowska HR,
referentka wędrowniczek, marcelina.koprowska@zhr.pl

Zaraz będę pełnoletnią harcerką – od 2002 roku jestem w ZHR-ze, więc 18 lat tuż, tuż 😉 Doświadczyłam na własnej skórze bycia zuchenką, harcerką, wędrowniczką i to ostatnie mnie zafascynowało najbardziej (mimo że zostając wędrowniczką bardzo nie lubiłam chodzić z plecakiem czy jeździć na rowerze). Byłam w środowisku 299 WDHiZ-ek, a potem w 80 Warszawskiej Drużynie Wędrowniczek „Ostoja”, którą też prowadziłam. Ostatnie lata w harcerstwie spędzam głównie na kursach jako uczestniczka, kadra lub komendantka i wciąż przeżywam nowe przygody ;). Obecnie jestem referentką wędrowniczek.Na co dzień, w cywilu, jestem nauczycielką historii w liceum (to nie przypadek – uczniowie w wieku wędrowniczym ;)) i studiuję matematykę. Lubię wędrówki, niekończące się rozmowy o sensie życia, książki, muzykę wszelaką i czasem wyłączyć telefon.

W SI odpowiadam za kształcenie metodyczne (metodyka wędrowniczek).


Wszelkie pytania o kursy możecie kierować na mejla SI lub bezpośrednio do Asi. Jeśli pytania są bardzo konkretne i dotyczą kształcenia metodycznego – do właściwej osoby.